Манастир Бешеново – Анастасија Коцић

Манастир Бешеново

Рушен, скрнављен, oсакаћен, располућен,
разљуђен, разграничен разнемањићен, расћириличен,
расрбљен, однарођен, утамничен на крсту путева где се сломило време,
решета га поган  душе, траг му је завејан бокором пелина,
шибље и дивљи цвет купине га краси, сред напуклог темеља расте коприва
трње и плодови црног глога… Ко лако ломљива трска дозивам Бога.
Разгрћем коров, плевим стазу, окрећем страницу нагорелу,
сакупљам слова ћирилична, стари пањ и троскот,сваку циглу
везујем нитима словенске душе, а Они за један трен желе све то да сруше…
Сакупљам пепео са згаришта и ређам риму, осећам страх, осећам у срцу зиму…
Прошивам концем пожутеле књиге Светом водицом изворском…
Поручујем сапета горчином: “Не дирајте темеље светиње, проклете аветиње,
не дирајте иконе и иконостасе, запалите свеће за парастосе,
пречасна нека траје слобода стамена, закрпите пукотине везива и камена…
Јер, прозори када се замагле и камен се изгуби, заборавимо да смо људи!“
У поднебесју плевим коров са земље испуцале
да се Бешеново воздигне на достојну висину…
Шумим ко трска у просјају трсја,
да нас са ломаче срама не посипају бешеновским пепелом сивим
да не затамне нам поглед, кротим олује пламеном  живим.
Раздањена младост звезде раскрива, растављено саставља и прошива,
однарођено укорењује, разједињено уједињује, утамничено раздањује…
Јутро је ! Рађа се сан из напукле таме…
Долази свануће, манастира Бешенова Васкрснуће!

                                         Анастасија Коцић

СПИСАК УЧЕСНИКА СА ЛИНКОМ ДО ПЕСАМА

01. Душанка Драгаш    Друга награда
02. Снежана Марко Мусинов
03. Милан Косовић
04. Божидар Пешев
05. Мирослав Стојадиновић
06. Љиљана Фијат
07. Здравка Батинић-Бабић
08. Имре Стефан
09. Жаклина Ђорђевић Имре
10. Радојка Никић Милиновић
11. Мирјана Јовичић
12.  Жаклина Манчић
13. Весна Бобић  Трећа награда
14. Душан Живовић
15. Горјана Ана Дабић
16. Дајана Петровић
17. Љубомир Адамовић
18. Војислав Трумпић
19. Драгица Обрадовић
20. Владимир Јовић
21. Радован Вукоје
22. Славица Дабевска Кировска
23. Раде М. Обрадовић
24. Ани Стајкова-Иванова
25. Здравко Мировић
26. Јован Н.Бундало
27. Весељко Гајдашевић Шљарков
28. Татјана Ајхолцер
29. Слађана Обрадовић
30. Зоран Боснић
31. Драгица Драга Грбић  Трећа награда
32. Олга Манчић Лодика Ружић
33. Снежана Танић
34. Зорка Аврамовић Чордашевић  Друга награда
35. Радован Синђелић
36. Мирјана Драшковић
37. Јулка Ерцег
38. Душан Ружић  Трећа награда
39. Анастасија Коцић   Специјална награда
40. Наталија Коцић       Специјална награда
41. Јефимија Коцић        Специјална награда
42. Јованка Новковић-Перге     Прва награда

 

Коментари

коментара